Pojistné ventily s certifikací TÜV-SV1090 S/G
Pojistné ventily jsou klíčovou součástí každého tlakového systému – zajišťují kontrolované upuštění přebytečného tlaku média z kotle, nádoby či potrubí. Bez správně fungujícího pojistného ventilu může nadměrný tlak vážně poškodit zařízení (například prasknutím tlakové nádoby nebo potrubí) a způsobit nebezpečí pro obsluhu i okolí. Z těchto důvodů je nezbytné používat kvalitní a certifikované pojistné ventily. Pojistné ventily s certifikací TÜV-SV1090 S/G splňují přísné požadavky na bezpečnost a výkon pro média v plynném stavu, včetně horké páry. Všechny pojistné ventily zakoupené u nás dodáváme nastavené na požadovaný otevírací tlak a zaplombované, takže jsou připraveny k okamžité instalaci do vašeho systému.
Co znamená certifikace TÜV a označení TÜV-SV1090 S/G?
TÜV (Technischer Überwachungsverein) je nezávislá německá zkušební organizace pro technickou inspekci a certifikaci. Certifikace TÜV u pojistných ventilů znamená, že ventil byl podroben přísným typovým zkouškám třetí stranou a splňuje stanovené normy pro bezpečný provoz. Označení TÜV-SV1090 S/G je konkrétní typové osvědčení TÜV pro pojistné ventily určené pro páru (S – Steam) a plynná média (G – Gase). Zkratka SV značí německy „Sicherheitsventil“ (bezpečnostní ventil). Písmeno S vychází z označení pro páru (steam) a G z německého „Gase“ (plyny), tedy certifikace se vztahuje na použití ventilu pro horkou páru i technické plyny. Číslo 1090 je identifikační číslo certifikačního protokolu. Ventil s tímto označením byl typově schválen TÜV pro použití na plynných médiích (včetně páry) a splňuje požadavky příslušných předpisů (například normy AD 2000-Merkblatt pro pojistné ventily a evropské směrnice pro tlaková zařízení PED 2014/68/EU). Díky tomu nese ventil i označení CE a je zaručena shoda s platnou legislativou pro tlaková zařízení.
#ShowMore#
Typická použití pojistných ventilů TÜV-SV1090 S/G
Pojistné ventily s certifikací TÜV-SV1090 S/G jsou určeny především pro plynná média a páru. Typické aplikace zahrnují širokou škálu zařízení a průmyslových provozů, kde je třeba chránit systém před nebezpečným nárůstem tlaku plynů nebo páry:
- Parní kotle a topné systémy: Zajištění bezpečnosti v parních kotlích, výměnících tepla a systémech s horkou párou. Pojistný ventil chrání kotel nebo potrubí před nadměrným tlakem páry – v případě překročení dovoleného tlaku se ventil otevře a upustí část páry, čímž zabrání explozi kotle či potrubí. Takové ventily najdou uplatnění například v průmyslových kotelnách, tepelných elektrárnách, párou vytápěných provozech nebo sterilizátorech a autoklávech.
- Kompresory a vzduchové systémy: Ochrana tlakových nádob na stlačený vzduch (vzdušníků) a výstupních potrubí kompresorů. Pojistné ventily S/G se běžně instalují na kompresorové stanice a vzduchové zásobníky v dílnách i průmyslu, aby zabránily překročení bezpečného tlaku vzduchu. V případě poruchy regulace kompresoru nebo rychlého ohřevu plynu se ventil otevře a odfoukne přetlak do atmosféry, čímž chrání nádobu před prasknutím.
- Zásobníky a rozvody technických plynů: Bezpečnostní odjištění v systémech s technickými plyny (např. dusík, oxid uhličitý, argon a další inertní plyny, případně i hořlavé plyny jako propan). Příklady zahrnují tlakové zásobníky plynů v průmyslových provozech, potrubní rozvody stlačených plynů, nebo nádrže v potravinářství (CO₂ pro sycení nápojů apod.). Pojistný ventil zabrání nebezpečnému zvýšení tlaku například vlivem ohřátí plynu nebo chyby plnicího systému. U hořlavých plynů (LPG, CNG apod.) je funkční pojistný ventil kriticky důležitý pro předcházení výbuchu při přehřátí nádrže.
- Plynové lahve a mobilní tlakové nádrže: Některé přenosné tlakové lahve a cisterny na plyny jsou vybaveny pojistnými ventily certifikace S/G pro ochranu při externím ohřevu nebo požáru. Například velké průmyslové lahve na kyslík či dusík, nebo mobilní cisterny s kapalnými plyny, mohou mít pojistné ventily, které se otevřou a odpustí plyn při zvýšení tlaku nad bezpečný limit. Tím se předejde katastrofickému selhání lahve vlivem expanze plynu.
Konstrukční prvky a materiálová specifika ventilů TÜV-SV1090 S/G
Konstrukce: Pojistné ventily s certifikací TÜV-SV1090 S/G jsou zpravidla přímopůsobící pružinové ventily v rohovém provedení (vstup zespodu, výstup do strany). Toto osvědčené konstrukční řešení umožňuje snadné připojení odfukového potrubí pro bezpečné odvedení média při otevření ventilu do vhodného prostoru. Ventil se skládá z tělesa, uzavíracího talíře (sedla) s těsněním, pružiny kalibrované na daný otevírací tlak a obvykle i ruční páčky pro zkoušku chodu (tzv. zkušební pákou). Pružina tlačí na uzavírací element a drží ventil zavřený, dokud tlak média na sedlo nepřekročí sílu nastavené pružiny. Po překročení otvíracího tlaku se ventil náhle otevře (u plnozdvižných ventilů zcela, u proporcionálních postupně) a upustí nadbytečný plyn nebo páru.
Materiály tělesa: Těleso pojistného ventilu bývá vyrobeno z kvalitních kovových materiálů odolných vůči plynům a vysokým teplotám – nejčastěji z mosazi, bronzu (červené bronzy) nebo nerezové oceli. Pro běžné aplikace (např. stlačený vzduch, dusík) jsou často využívány mosazné nebo bronzové ventily, které nabízejí dobrou odolnost vůči korozi a tlakům do desítek barů. Pro náročnější podmínky, zejména u horké páry či agresivních plynů, se preferují ventily z nerezové oceli, které lépe snášejí vysoké teploty (pára může dosahovat i 200 °C) a jsou vysoce odolné proti korozi (např. vůči kondenzátu páry, kyselým složkám plynu apod.). Kvalitní kovové tělo ventilu zajišťuje dostatečnou pevnost při tlaku i dlouhou životnost zařízení.
Těsnění a sedlo: Aby bylo dosaženo vysoké těsnosti v uzavřeném stavu, mívají pojistné ventily pro plyny a páru měkké sedlo s odolným těsněním. V závislosti na druhu média a provozní teplotě se používají různé materiály těsnění:
- Pro běžný stlačený vzduch a inertní plyny při nižších teplotách je často dostačující NBR (nitrilová pryž) nebo podobný elastomer – takové těsnění spolehlivě těsní a je použitelné zhruba do 80 °C.
- Pro horkou vodní páru a vyšší teploty plynu se volí teplotně odolnější elastomery, například EPDM (ethylen-propylenový kaučuk) použitelný přibližně do +150 °C, nebo FKM (Viton), fluorokaučuk vhodný pro teploty kolem +160 až +180 °C a odolný také vůči olejům či palivům v plynu obsaženým.
- Pro velmi vysoké teploty a univerzální chemickou odolnost je ideální PTFE (teflon) či obdobný polymer – těsnění z PTFE snese teploty okolo +200 °C a nedochází u něj k degradaci ani v horké páře. Teflonové sedlo se využívá například u ventilů, které musí pokrýt celý rozsah od nízkých tlaků až po ~40 bar a teploty do 200 °C.
Díky vhodně zvolenému těsnění dosahují pojistné ventily v uzavřeném stavu prakticky nulového úniku média (až do tlaku těsně pod nastavenou hodnotou otevírání). To je důležité i u plynů – zabrání se ztrátám drahého média, poklesu tlaku v systému nebo nežádoucím emisím plynu do okolí. Každý ventil má na těle vyraženy důležité údaje (nastavený otevírací tlak, certifikační značku TÜV, materiálové označení apod.) pro snadnou identifikaci při revizích a kontrolách.
Kryt pružiny: U pojistných ventilů pro páru a plyny bývá pružinová komora často provedena s odvětráním (tzv. otevřený kryt nebo kryt s odfukovými otvory). To znamená, že při otevření ventilu může plyn nebo pára částečně proudit i kolem pružiny ven malými otvory, což zamezí hromadění tlaku v prostoru pružiny a tím neovlivněnému chodu ventilu. U některých provedení je naopak uzavřený kryt či použití vlnovce (měchu) – to se volí tehdy, pokud je nutné zcela zamezit úniku média do okolí přes prostor pružiny (např. u toxických nebo drahých plynů, případně pro eliminaci vlivu protitlaku na výstupu). Většina standardních ventilů S/G má však otevřený nebo odvětraný kryt, protože unikající plyn/pára při občasném odfuku nepředstavuje takové riziko jako u kapalin.
Kvalitativní požadavky a normy: Certifikace TÜV-SV1090 S/G garantuje, že daný ventil splnil přísné požadavky při typové zkoušce. Ta prověřuje správnou funkci – zejména přesnost otevírání při jmenovitém tlaku, stabilitu proudění a zavírání po poklesu tlaku – a také dostatečnou průtočnou kapacitu pro dané médium. Zkoušky ověřují i mechanickou odolnost ventilu při opakovaném zatížení tlakem a těsnost sedla. Ventily musí odpovídat příslušným normám, jako je ČSN EN ISO 4126-1 (evropská norma pro konstrukci a zkoušení pojistných ventilů) a již zmíněné německé předpisy AD 2000-Merkblatt. Součástí kvalitativních požadavků je i shoda s evropskou směrnicí PED – výrobce ventilů podléhá dozoru notifikované osoby (např. TÜV) a každý ventil je dodáván s prohlášením o shodě (CE). V praxi to znamená, že ventil s certifikací TÜV-SV1090 S/G je bezpečný, spolehlivý a připravený k provozu v průmyslovém zařízení (nebo jiném tlakovém systému) bez nutnosti dalších individuálních zkoušek. Uživatel má jistotu, že ventil splňuje všechny legislativní požadavky i technické standardy pro danou oblast použití.
Výhody použití ventilů s certifikací TÜV-SV1090 S/G
Použití pojistného ventilu s touto certifikací přináší řadu výhod pro provozovatele parních a plynových systémů:
- Vysoká bezpečnost a spolehlivost: Nezávislá certifikace TÜV dává jistotu, že ventil splňuje všechny relevantní bezpečnostní standardy. Minimalizuje se riziko selhání – ventil se v případě potřeby otevře přesně při nastaveném tlaku a ochrání tak vaše zařízení před přetlakem. Díky přísné kontrole kvality je eliminována možnost, že by ventil neotevřel včas nebo naopak propouštěl plyn, když nemá.
- Těsnost v uzavřeném stavu: Kvalitní zpracování sedla a použití vhodného těsnění zaručuje, že ventil během běžného provozu neuniká médium. U plynů to znamená úsporu – nedochází ke ztrátám stlačeného média či energie (např. u páry by netěsný ventil snižoval tlak a plýtval teplem). Navíc se tím zvyšuje bezpečnost okolí, protože žádný plyn nebo pára neuniká do prostoru strojovny, dokud není dosaženo kritického tlaku.
- Přesnost nastavení tlaku: Certifikované ventily jsou precizně nastaveny na požadovaný otevírací tlak. Otevírají se při dosažení kalibrované hodnoty s velmi malou tolerancí a po odfouknutí přetlaku se opět těsně uzavírají, jakmile tlak klesne pod hodnotu zavírací (obvykle o něco nižší než otvírací, tzv. blowdown). Tím udržují systém v bezpečném tlakovém rozmezí a zabraňují jak přetlakování, tak i příliš častému „popouštění“ (ventil neodfukuje zbytečně často, pouze při skutečně nadlimitním tlaku).
- Shoda s předpisy (CE/PED): Ventil nesoucí certifikát TÜV-SV1090 S/G automaticky splňuje požadavky evropské směrnice PED 2014/68/EU a nese označení CE. Nemusíte se obávat problémů při pravidelných revizích nebo inspekcích technických zařízení – použití takového ventilu je z legislativního hlediska v souladu se všemi povinnými normami. To je zásadní například u tlakových systémů, které spadají pod dozor inspekčních orgánů (TIČR v ČR apod.).
- Kvalita zpracování a dlouhá životnost: Certifikované ventily bývají vyráběny renomovanými výrobci (např. HEROSE a další) z prvotřídních materiálů. Investice do kvalitního pojistného ventilu se vyplatí – ventil si zachová přesnost nastavení i těsnost sedla po dlouhou dobu provozu. Odolné materiály jako nerezová ocel a špičkové pružiny zaručují, že ventil odolá korozi, únavě materiálu i opotřebení vlivem opakovaného otevírání. Intervaly pro povinné re-testy či údržbu se díky vysoké kvalitě mohou prodloužit, což snižuje náklady na provoz a odstávky.
Doporučení pro výběr pojistného ventilu (praktické tipy)
Při výběru pojistného ventilu pro páru či plyn s certifikací TÜV-SV1090 S/G zohledněte několik důležitých aspektů:
- Určení média a typ certifikace: Ujistěte se, že zvolený ventil odpovídá médiu ve vašem systému. Pro páru a stlačené plyny je správnou volbou ventil s certifikací S/G (steam/gas), jako je TÜV-SV1090 S/G. Pokud však potřebujete chránit systém s kapalinou (např. vodou nebo olejem), zvolte raději ventil s certifikací pro kapaliny (např. TÜV-SV581 F-2 určenou pro kapalná média). Existují i další typová označení bezpečnostních ventilů – například TÜV-SV749 D/G-2 – která se vztahují na specifické rozsahy nebo kombinace médií. Vždy vybírejte ventil s odpovídající certifikací podle povahy média a provozních podmínek ve vašem zařízení.
- Nastavený tlak: Zvolte správnou hodnotu otevíracího (pojistného) tlaku ventilu. Ten by měl být o něco vyšší, než je maximální běžný provozní tlak systému, avšak ne vyšší než nejvyšší dovolený tlak chráněného zařízení (MAWP). Obvykle se pojistný ventil nastavuje přibližně 10 % nad běžný pracovní tlak, aby za normálních podmínek nezasahoval, ale zároveň spolehlivě otevřel při nebezpečném nárůstu tlaku. Pojistné ventily v naší nabídce dodáváme již nastavené na požadovaný tlak z výroby – při objednávce tedy stačí uvést, jaký otevírací tlak potřebujete. Ventil nikdy neseřizujte svépomocí; jakýkoli zásah do kalibrace pružiny by zneplatnil jeho certifikaci a mohl by ohrozit bezpečnost provozu.
- Průtoková kapacita: Každý pojistný ventil má určitou průtočnou kapacitu, tj. maximální množství média, které dokáže při otevření upustit za jednotku času. Z praktického hlediska je důležité, aby kapacita ventilu převyšovala maximální možný přítok nebo tvorbu přebytečného média ve vašem systému při havarijní situaci. Například u parního kotle musí ventil zvládnout odpustit tolik páry, kolik kotel může při poruše generovat (nebo kolik se odpaří při přehřátí). U kompresoru zase musí ventil upustit alespoň takový průtok vzduchu, jaký kompresor může dodávat při chodu naprázdno. Technické listy ventilů obvykle uvádějí hodnoty průtoku pro vzduch nebo páru při různých tlacích – porovnejte je s požadavky svého systému, případně nás kontaktujte pro pomoc s výpočtem potřebné kapacity.
- Velikost a připojení: Vyberte vhodnou světlost ventilu (DN) a typ připojení. Většina menších pojistných ventilů pro páru a plyn má závitové připojení (např. vnější závit G 1/2", G 3/4" apod.), které by mělo odpovídat přípoji na vašem kotli, nádobě nebo potrubí. U větších průtoků či průmyslových kotlů jsou k dispozici i přírubové ventily ve větších dimenzích (např. DN 50, DN 100). Dbejte na to, aby ventil rozměrově pasoval do místa instalace – zkontrolujte prostor pro jeho výšku, případnou páku, i směr výfuku. Správná dimenze je důležitá i pro samotnou funkci: příliš malý ventil by nemusel stíhat upouštět tlak, příliš velký ventil může být zbytečně drahý a může hůře těsnit při nízkém zatížení.
- Materiálová odolnost: Pokud pracujete se specifickým médiem nebo náročnými podmínkami, ověřte materiál tělesa a těsnění ventilu z hlediska chemické a tepelné odolnosti. Pro běžný suchý vzduch či čistou páru postačují standardní bronzové/mosazné ventily s Viton nebo EPDM těsněním. V náročnějších podmínkách – například pro agresivní plyny (s obsahem korozivních nečistot) nebo vysokoteplotní páru – zvolte ventil z nerezové oceli s PTFE či speciálním vysokoteplotním těsněním. Pokud médium obsahuje kyslík (O₂) či jiné vysoce reaktivní plyny, ujistěte se, že ventil je pro takové médium vhodný (pro kyslík se například používají odmaštěné ventily bez olejových zbytků a s kompatibilními materiály). Správná volba materiálu prodlouží životnost ventilu a zajistí bezpečný provoz bez koroze nebo degradačního poškození těsnění.
- Správná instalace: Z praktického hlediska doporučujeme instalovat pojistný ventil co nejblíže chráněné nádobě nebo zařízení, ideálně na svislý vývod směřující vzhůru. Ventil by měl být v kolmé poloze (orientován svisle), pokud není výrobcem výslovně povolena i jiná poloha – svislá montáž zajišťuje, že ventil není ovlivněn gravitací či usazeninami. Mezi ventil a chráněné zařízení nesmí být žádný uzavírací armatura (kohout, ventil), který by mohl cestu k pojistnému ventilu uzavřít. Výstup z pojistného ventilu (odfuk) veďte do bezpečného místa – buď směrem nahoru do volného ovzduší na bezpečném místě, nebo napojením na odfukové potrubí, které ústí ven z místnosti. U páry se často vede odfuk do svislé trubky zakončené bezpečnostní výtryskovou hlavicí, u plynů se odvodí mimo uzavřený prostor, aby nedošlo k nahromadění výbušné nebo dusivé atmosféry. Při odpouštění páry dbejte na ochranu personálu před opařením (horkou párou), při odpouštění plynů na dostatečné odvětrání. Také nezapomeňte před uvedením nového ventilu do provozu sejmout případné transportní zátky či krytky otvorů, pokud jimi ventil disponuje, aby byl průchod média stoprocentně zajištěn.
Pokud si nejste jistí správnou volbou pojistného ventilu, využijte naši poradnu – v článku „Jak vybrat správný pojistný ventil“ najdete podrobné rady a vysvětlení všech důležitých parametrů. Samozřejmě nás můžete také přímo kontaktovat pro odbornou konzultaci; rádi vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení na míru vašemu zařízení. S kvalitním pojistným ventilem s certifikací TÜV-SV1090 S/G získáte jistotu bezpečného provozu a dlouhodobou ochranu vaší technologie.
-
Pojistné ventily 06C02; standardní pro stlačený vzduch
-
Pojistné ventily 6217; plno zdvižné pro stlačený vzduch
-
Pojistné ventily 6370; pro vodu, oleje a naftu
-
Pojistné ventily 6380-95; pro sytou páru a dusík
-
Pojistné ventily 6383-6012; v nerezové oceli se závitem
-
Pojistné ventily 6121; přírubové z litiny
-
Pojistné ventily 6127; přírubové nerezové




